Kupujesz nowe mieszkanie? To nie bez znaczenia, kto wybudował daną inwestycję i zajmuje się jej sprzedażą. Na pewno zależy Ci na współpracy z firmą, która cieszy się zaufaniem. W końcu powierzasz jej realizację swoich marzeń i przekazuje bardzo dużo pieniędzy. Jak sprawdzić danego dewelopera? Od kogo kupić mieszkanie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Kupujący nie musi polegać wyłącznie na tym, co mówi mu deweloper. Nawet nie powinien! Dobrą praktyką jest wnikliwe sprawdzanie inwestora we własnym zakresie, jak również uzyskanie dostępu do oficjalnych dokumentów prowadzonej inwestycji. Masz do tego prawo. Fakt, że deweloper będzie próbował tego uniknąć, powinien wzbudzić Twoją czujność.
Na pewno warto dowiedzieć się więcej na temat działalności dewelopera. Zacznij od ustalenia ogólnych informacji na jego temat – znajdziesz je chociażby w sieci. Dotyczą one daty rozpoczęcia działalności, zarządu spółki, adresu, po którym jest zarejestrowana, numeru KRS, NIP, Regon. Jeżeli dane można znaleźć i zweryfikować, to znaczy, że firma działa legalnie i uczciwie.
Dodatkowo rzetelni deweloperzy są zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Nie jest to obowiązkowe, lecz dobrze świadczy o firmie deweloperskiej, jako otwartej i zaangażowanej w relacje z klientami.
Zwłaszcza dla osób, które kupując przysłowiową „dziurę w ziemi”, ważna będzie możliwość obejrzenia dotychczasowych realizacji firmy deweloperskiej. Warto podjechać na teren osiedla, zobaczyć, jak wygląda od strony wizualnej. Może nawet uda się porozmawiać z mieszkańcami i dowiedzieć się, więcej na temat jakości budynku i komfortu życia.
Kopalnią informacji o deweloperze są zawsze opinie klientów, umieszczane np. w mediach społecznościowych czy pod wizytówką firmy w Google. Ale uwaga na bardzo skrajne opinie czy przesadnie dużą ilość negatywów – czasem są to czyny nieuczciwej konkurencji.
Bardziej wiarygodne będą opinie znajomych i rodziny. Może ktoś z nich mieszka w inwestycji wybudowanej przez danego dewelopera? Rozpytaj się w swoim najbliższym otoczeniu.
Co do samej inwestycji, którą jesteś zainteresowany, dowiedz się możliwie jak najwięcej na jej temat. Co będzie dla Ciebie istotne? Przede wszystkim:
Uwaga – te informacje nie powinny być przekazane, ani ustnie, ani „spisane na kolanie”. Poproś o konspekt informacyjny, czy oficjalny dokument inwestycji, który powinien być sporządzony zgodnie z obowiązującą ustawą.
Dopytaj jeszcze o sposób finansowania inwestycji – wbrew pozorom budowa na kredyt deweloperski to dobry znak. Świadczy o tym, że bank zweryfikował wnioskodawcę i uznał go za wiarygodnego. Ważne są też kwestie prawne dotyczące własności gruntu i wydanych pozwoleń.