Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera, ale zastanawiasz się, jak wygląda cały proces od strony formalnej? Oczywiście warto poznać poszczególne jego etapy, aby wiedzieć, co czeka Cię od momentu wybrania nieruchomości aż do odebrania kluczy. Taka świadomość pomoże w podjęciu decyzji, a także sprawi, że będziesz czuł się pewniej, dokonując być może jednej z najważniejszych transakcji w swoim życiu. Zapraszamy!

Gdy znajdziesz wymarzone mieszkanie

Wiele osób decyduje się kupić mieszkanie od dewelopera, bo ceni sobie możliwość jego swobodnego urządzenia i wyposażenia. To fakt, że w „pustych” ścianach łatwiej stworzyć wymarzony dom, który będzie piękny, wygodny i funkcjonalny. Jednak zanim zatracisz się w katalogach i zakupach, czeka Cię jeszcze sporo formalności. Oto, jak krok po kroku wygląda zakup mieszkania od dewelopera.

1. Sprawdzamy dewelopera oraz inwestycję.

Szukaniu mieszkania zawsze towarzyszy sporo emocji. W ich natłoku nie możemy jednak dać się ponieść i zapomnieć o sprawach przyziemnych. A są nimi przede wszystkim aspekty techniczne inwestycji, jak również wiarygodność firmy deweloperskiej, która ją obsługuje. Sprawdźmy inne inwestycje dewelopera w naszej okolicy, poczytajmy o nich opinie, obejrzyjmy na żywo. Dowiedzmy się, czy firma działa legalnie, czy nie jest w stanie upadku ani likwidacji. Wreszcie zweryfikujmy MPZP dla danej działki, planowane obok niej inwestycje. Uzyskajmy informacje o planowanym terminie zakończenia prac i przekazania własności.

2. Podpisujemy umowę przedwstępną.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani nieruchomością, to jest właściwy moment na podpisanie umowy przedwstępnej. Należy podpisać ją jeszcze przed odwiedzeniem banku, w którym będziemy weryfikować swoją zdolność kredytową. Brak rezerwacji mógłby oznaczać, że inna osoba kupi mieszkanie, a my, pomimo posiadania zdolności już nie będziemy mieli, co kupić. Dlatego najpierw umowa przedwstępna i zaliczka (zwrotna) lub zadatek (bezzwrotny). Wpłacona kwota może już stanowić wkład własny inwestora, który standardowo wynosi od 10 do 20%. 

W umowie powinny znaleźć się najważniejsze informacje dotyczące:

Umowę przedwstępną można sporządzić notarialnie. Ważne, aby znalazł się w niej zapis o tym, że obydwie strony transakcji są zobowiązane do zawarcia ostatecznej umowy w ustalonym terminie.

3. Czekamy na zakończenie inwestycji

Jeżeli kupujemy mieszkanie w trakcje budowy, wówczas musimy liczyć się z tym, że na odbiór kluczy przyjdzie nam poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Przy odbiorze kluczy zweryfikujmy stan mieszkania – czy jest zgodny z ustaleniami, czy zostały wykonane prace w ustalonym zakresie. Gdy nie zgłosimy uwag, przejdziemy do podpisania umowy ostatecznej, które stanie się naszą własnością po uiszczeniu pozostałej kwoty na rzecz dewelopera.

Potrzebujesz jeszcze więcej? Daj znać!

KONTAKT

Sprzedaż mieszkań zakończona

tel. 504 692 743

cornerpark.pl
info@cornerpark.pl

    Zadzwoń 504 692 743